پروژه مدار دستگاه ضدعفونی کننده خودکار

مقدمه

شاید در خیلی از موارد برایتان پیش آمده باشد که نیاز به دستگاهی داشته باشید که یک جسم (برای مثال دست) را بدون نیاز به فشردن دکمه یا حرکت دادن اهرمی، ضدعفونی کند. این ضدعفونی ممکن است توسط مایعات خاص انجام گیرد و یا حتی به الکل یا متانول ساده شود. حتی ممکن است هدف صرفا ضدعفونی کردن نباشد؛ برای مثال، می خواهید پس از شناسایی شدن یک جسم، فرایندی انجام گیرد یا دستگاه دیگری فعال شود. دستگاه ها برای تشخیص اجسام، از روش های مختلفی نظیر استفاده از سنسورهای مادون قرمز ساده کمک می گیرند؛ اما می توان گفت این سنسورها در شرایط محیطی مختلف دارای نویز و خطای بالایی هستند. از جمله می توان به میزان شدت نور محیط، نوع و جنس سطح جسم و مواردی از این قبیل اشاره نمود. در این مدار از سنسورهایی کمک گرفته شده است که اغلب در دستگاه های صنعتی نظیر دستگاه های خطوط تولید محصولات و یا امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می شود و کاملا بدون نویز و بسیار دقیق هستند.

قابلیت های مدار

 • دقیق و بدون نویز: در این مدار از توابع مختلفی برای حذف/کاهش نویز کمک گرفته شده است. دقت زمان سنجی و دقت سنسورها نیز در حالت مطلوب قرار دارد.
 • امکان استفاده از تغذیه های مختلف برای مدار: یکی از مواردی که حایز اهمیت است، ولتاژ تغذیه مدار است. این تغذیه می تواند از ترانس های AC، آداپتور های DC و یا حتی باتری ها (مانند باتری ماشین) با سطح ولتاژهای مختلف انجام گیرد. از این رو، در این مدار قابلیت به کار گیری ولتاژهای AC و DC در بازه 7 الی 24 ولت AC/DC وجود دارد.
 • مصرف پایین: با توجه به دیجیتال بودن و عدم استفاده از قطعات پرمصرف در این مدار، میزان توان مصرفی دستگاه بسیار پایین بوده و در حدود 12 الی 18 وات می باشد.
 • قابلیت استفاده در شرایط محیطی مختلف: عدم تاثیر گذاری عوامل محیطی نظیر نورهای مزاحم، شدت روشنایی محیط، جنس اجسام و ایزوله بودن دستگاه.
 • قابلیت پاشیدن مایعات خاص و مختلف: امکان استفاده از هر گونه مایع جهت پاشیدن اعم از الکل، متانول، شیشه شوی و مایعات خاص.
 • تنظیم زمان فعال بودن خروجی (زمان پاشیدن مایع): زمان فعال بودن خروجی/ پمپ (رله) قابل تنظیم بوده و می تواند با دقت یک هزارم ثانیه (یک میلی ثانیه) و تا میزان 10 دقیقه باشد.
 • تنظیم تاخیر در فعالسازی خروجی: پس از شناسایی شدن جسم / دست، این تاخیر رخ داده و پس از سپری شدن آن، خروجی فعال می شود. این تاخیر می تواند با دقت یک هزارم ثانیه (یک میلی ثانیه) و تا میزان 10 دقیقه باشد.
 • تنظیم حساسیت سنسور: حساسیت سنسور قابل برنامه ریزی است. به این صورت که می توان فاصله جسم از سنسور را تنظیم نمود. این فاصله می توانید در بازه یک الی 100 سانتی متر باشد.
 • چراغ آماده به کار بودن دستگاه، فعال بودن خروجی و هشدار سطح مخزن مایع: استفاده از چراغ های LED جهت نمایش وضعیت دستگاه. این چراغ های عبارتند از:
       1. چراغ آماده به کار بودن دستگاه که با وصل شدن تغذیه به صورت چشمک زن فعال می شود.
       2. چراغ فعال بودن خروجی که در بازه فعال بودن خروجی روشن خواهد شد.
       3. چراغ هشدار سطح مایع مخزن که به شما وضعیت سطح مایع در مخزن را گزارش می دهد و چنانچه مخزن خالی از مایع باشد، این چراغ به صورت هشدار چشمک زن خواهد بود.
 • قابلیت استفاده برای نابینایان: به منظور استفاده از هشدار صوتی، می توان این مدار را برای کاربران نابینا نیز تعمیم داد. به محض شناسایی دست توسط مدار، تک بوق تایید فعال شده و کاربر را از شناسایی شدن دست وی مطلع می سازد. همچنین پس از اتمام فرایند پاشیدن مایع، پس از گذشت یک بازه زمانی (که قابل تنظیم است)، هشدار صوتی به صورت بوق های متوالی فعال خواهد شد. این هشدار پس از برداشته شدن دست، قطع خواهد شد.
 • تنظیم هشدار صوتی بیش از حد نگه داشته شدن جسم / دست: این هشدار می تواند در موارد مختلف به کار گرفته شود. برای مثال، استفاده نابینایان و یا کودکان از دستگاه.

تصاویر مدار آماده شده

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ماهان الکترونیک (@mahan_elec) on

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 0939.922.77.48 در ارتباط باشید.

یا از طریق صفحه اینستاگرامی ماهان الکترونیک به نشانی mahan_elec پیام خود را ارسال کنید.
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments

این وبسایت جهت تقویت در خدمات، از کوکی های مرورگر شما استفاده می کند. قبول کردن

0
همین حالا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید!x
()
x