روش نیتون رافسون در متلب

روش نیوتن

در آنالیز عددی روش نیوتن ، که همچنین به عنوان روش نیوتن-رافسون (به انگلیسی: Newton-Raphson method) نیز شناخته میشود الگوریتم ریشه یابی است که تقریب های خوبی در نزدیکی ریشه یک تابع (صفرهای یک تابع) میزند.در پایه ای ترین حالت، الگوریتم نیوتن برای یک تابعی چون f با متغیر و با مشتق به همراه حدس اولیه بکار میرود. اگر تابع حدس کافی و دقیقی را برآورد سازد و همچنین حدس اولیه نزدیک به ریشه تابع مفروض باشد (که با همگرایی تقریب ها این موضوع روشن می شود) آنگاه تقریب بهتری نسبت به به حساب می آید.چرا که با احتساب همگرایی جواب ها، هر تقریب نسبت به تقریب قبل از خودش از دقت بالاتری برخوردار بوده و به ریشه تابع نزدیک تر است.به لحاظ هندسینقطه ای است که محور و خط مماس تابع f در نقطهٔ یکدیگر را قطع میکنند. شکل عمومی الگوریتم نیوتن به شرح زیر میباشد:

 

که در اصل از رابطه  بدست امده است. میدانیم که در نقطهٔ برخورد تابع با محور مقدار تابع صفر خواهد بود لذا  که در آخر با تقسیم بر میتوان رابطه را به فرم رو به رو بازنویسی کرد:

 

همانطور که مشهود است روش نیوتن-رافسون از سری تیلور ناقص تابع مفروض به عنوان یک تقریب خطی حول نقطهٔ حدس اولیه بهره میبرد و از این جهت تقریب را ناقص میگویند که نیازی به نوشتن سری تابع تا مراتب بالاتر نبوده و به همان دو جمله ابتدایی بسنده میکند که این موضوع نیز دلیلی بر تقریب خطی بودن روش نیوتن میباشد. همچنین چون این روش معادلهٔ یک تابع را تا معادلهٔ یک تابع درجه یک تقیل میدهد، لذا صرف نظر از اینکه تابع چند ریشه دارد، در نهایت الگوریتم تنها یک جواب بدست      می آورد.این روش همچنین میتواند در توابع مختلط و دستگاه معادلات بکار رود.
مثال :

  • همراه با حرکت گرافیکی

بخش دانلود

بخش دانلودتوضیحات

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سیما
سیما
میهمان
سه شنبه، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۲۳:۳۱
امتیاز :
     

توضیح روش نیوتون رافسون رو که خودمون بلد بودیم. یا کد دستوری توی برنامه متلب رو بذار… یا یه جایی یه ادرسی بذار پروژه بدیم شما حل کنید با یه درگاه پرداخت. فقط اومدی توضیح روش نیوتون رافسون چیست رو نوشتی !!! خسته نباشید

سیما
سیما
میهمان
پاسخ به  ناصر پاکار دیزاوند
چهارشنبه، ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۵:۴۷:۲۸

یک دنیا متشکرم ازتون واقعا لطف کردید. بابت لحن بد خودم از شما عذر خواهی میکنم.
یک سوال دیگه هم داشتم ازتون اگه بخوام کد دستوری یک معادله ی خاص رو برام بنویسید هزینه اش چقدر میشه و چطور میتونم با خودتون مستقیما گفت و گو داشته باشم ؟

این وبسایت جهت تقویت در خدمات، از کوکی های مرورگر شما استفاده می کند. قبول کردن

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x